Перевірка позичальника в мікрофінансових організаціях, як правило, здійснюється досить поверхово, тому для зловмисників не складає труднощів оформити кредити на інших людей, особливо, якщо їм вдалося роздобути їх паспортні дані. При цьому номер банківської карти і номер телефону вони використовують свій. Таким чином, на паспортні дані людини оформлений кредит, він з'являється в його кредитної історії, але гроші йдуть іншій особі і він їх не повертає. В результаті з'являється прострочення, яка може вилитися в судовий розгляд. Як правило, люди, на яких шахраї оформили позику і дізнаються про це тільки в той момент, коли їм приходить повідомлення про призначення судового розгляду у справі про прострочену заборгованість або, коли вони вирішують звернутися в банк за кредитом для себе, але отримує відмову на підставі того, що є злісними боржниками. У цій статті ми розповімо, що робити, якщо шахраї взяли кредит.

Попереджений значить озброєний

Найкраще вживати профілактичних заходів, щоб не потрапити в таку неприємну ситуацію, коли шахраї за кредитами вже взяли гроші на ваше ім'я. По-перше, потрібно тримати в секреті свої паспортні дані - не публікувати їх в інтернеті, не розкидатися ксерокопіями паспорта та ідентифікаційного коду, не повідомляти особисту інформацію підозрілим особам. По-друге, потрібно регулярно перевіряти свою кредитну історію. Як мінімум це варто робити раз на рік. За кредитної історії буде відразу видно, чи є у вас відкриті позики чи ні. Якщо ви виявили в кредитній історії позику, яка оформлена НЕ вами, потрібно вживати рішучих заходів.

Допомога правоохоронних органів

Якщо шахраї оформили кредит на ваше ім'я, необхідно негайно звернутися до правоохоронних органів і написати відповідну заяву. Буде розумно спочатку проконсультуватися з адвокатом по ситуації, що склалася або зовсім переписати на нього довіреність, щоб він представляв ваші інтереси в правоохоронних органах. У заяві потрібно описати всі подробиці, які вам відомі, наприклад, звідки шахраї могли дізнатися ваші паспортні дані, де ви перебували в момент оформлення кредиту і так далі. Наприклад, якщо кредит був оформлений в той день, коли ви відпочивали за кордоном, можна зробити перевірку з якого ip-адреси була подана заявка на позику в мікрофінансової організацію і співвіднести з країною, в якій в момент оформлення кредиту знаходився позичальник. Наприклад, якщо позика була оформлений з України, а позичальник в цей момент територіально перебував у Франції, значить це не він оформляв позику на свої паспортні дані.

Наступний крок

Після того як ви напишіть заяву в правоохоронні органи, необхідно звернутися до кредитора і дізнатися поточну ситуацію по заборгованості. Після цього слід пояснити йому, яка склалася ситуація і постаратися домовитися про виплату простроченої заборгованості, можливо, банк або мікрофінансових організація піде назустріч і запропонує реструктуризацію простроченого боргу, враховуючи, що кредит брали не ви, а шахраї. В цьому відношенні часто виникають питання у тих, хто постраждав від дій зловмисників. Багато хто вважає, що не зобов'язані виплачувати кредит, оскільки не вони, а шахраї оформили кредит. Як вчинити в цьому випадку, звичайно складне питання, але юристи радять розбиратися з заборгованістю самому до того моменту, поки не буде проведено розслідування і винесено судове рішення. Справа в тому, що кредит, який оформлений на ваше ім'я, до рішення суду нікуди не дівається, тому, чим швидше ви розрахуєтеся з цим боргом, тим швидше зможете очистити свою кредитну історію і розраховувати на лояльне ставлення кредиторів, якщо вже вам знадобиться позика. Звичайно, це нечесно, що шахраї беруть кредит, а вам доводиться його віддавати, але іншого виходу немає, адже суду все-таки оформлена на вас і на ваші паспортні дані.

Якщо ви втратили паспорт: алгоритм дій

Якщо ви втратили паспорт, потрібно негайно звернутися до правоохоронних органів і написати відповідну заяву. У разі, якщо заява вже буде написано і зареєстровано у відповідному порядку, а шахраї тільки після цього оформили позику, факт шахрайства можна буде легко довести в суді, оскільки ви вже подали заяву про втрату паспорта. Після цього потрібно негайно звернутися в бюро кредитних історій або в будь-яке відділення банку, щоб вони передали в бюро кредитних історій інформацію про втрату паспорта. В цьому випадку напроти вашого прізвища в базі буде стояти відмітка про те, що паспорт загублений. Відповідно, якщо після появи цієї позначки хто-небудь звернеться до будь-якого кредитору із заявкою про оформлення позики, отримає відмову, оскільки кредитор подасть запит в бюро кредитних історій і побачить, що паспорт числиться загубленим.

Поради експертів

Шахраї зараз винаходять нові схеми, за якими вони оформляють кредити на ім'я інших людей, тому потрібно періодично переглядати свою кредитну історію і при виявленні чужого кредиту, який шахрайським шляхом оформлений на вас, необхідно відразу залучати правоохоронні органи до вирішення цієї проблеми. Крім цього слід дотримуватися всіх запобіжних заходів, щоб ваші паспортні дані не потрапили до зловмисників. У разі втрати паспорта негайно звертатися до правоохоронних органів та писати відповідну заяву. Зловмисники часто крадуть гроші з пластикових карт. Потрібно дотримуватися правил користування кредиткою, щоб цього не сталося.