Кредитування є актуальним питанням для багатьох людей. Однак при відсутності економічної освіти досить складно розібратися з усіма тонкощами оформлення позики. Люди, які хочуть взяти позику в банку або в мікрофінансової організації, досить багато часу витрачають на пошук інформації про ту чи іншу кредитну програму. Вони розуміють, що кредити - це дуже серйозно, оскільки є багато нюансів, які потрібно врахувати. Якщо хоч якась дрібниця з умов кредитного договору не буде дотримана позичальником - це може спричинити за собою різні санкції, наприклад, штраф, пеню, погіршення кредитної історії, судовий розгляд, яке може вилитися в виконавче провадження з блокуванням рахунків і конфіскації майна. З цієї причини відповідальні позичальники намагаються досконально вивчити всі умови, перш ніж брати кредити. Інформація доступна і в інтернеті, і у кредиторів, проте іноді представники банків або МФО не поспішають відразу розповідати позичальника про всі тонкощі кредитної програми. Особливі умови зазвичай прописуються в договорах дрібним шрифтом в надії, що позичальник просто не зверне увагу на цей текст, а зрозуміє невигідність всіх умов тільки тоді, коли оформить договір. У цій статті ми розповімо, де знайти точну інформацію про кредити, щоб максимально розібратися з нею до підписання кредитного договору.

Інформація про кредити в інтернеті

Це найлегший і доступний для багатьох спосіб пошуку інформації. У будь-якому браузері досить набрати назву банку, щоб побачити його офіційний ресурс і список доступних кредитних програм. Правда, на сайтах не завжди публікуються повні умови кредитування. Іноді тільки виділяються найбільш значущі моменти, наприклад, процентна ставка, період кредитування, вимоги до позичальників, максимальна сума. З цієї причини варто крім офіційного інтернет-ресурсу кредитора відвідати ще й тематичні форуми, експертні блоги, сайти з відгуками, де згадується потрібний вам банк і його кредитні програми. Якщо ви знаєте точно, який кредит будете брати, можна пошукати відгуки тих, хто вже оформив таку позику, а також думки економічних експертів за назвою кредиту. Можливо, серед всіх думок і відгуків, які є в інтернеті, вам вдасться знайти раціональне зерно і зробити правильний висновок про доцільність оформлення саме цього кредиту. Наприклад, у відгуках може бути написано про приховані комісії і додаткові платежі. У цьому випадку варто дуже добре подумати про доцільність оформлення договору з цим кредитором, оскільки будь-які додаткові витрати істотно здорожує кредитування, особливо якщо вони приховані, оскільки в цьому випадку ви не можете розрахувати свої витрати. У якийсь момент виявиться, що виділених грошей не вистачає на погашення кредиту.

Інформація про кредити в банку

Якщо ви подивилися інформацію в інтернеті і приблизно визначили для себе перелік банків і кредитів, які підходять під вашу задачу, потрібно сходити в відділенні кожного з цих фінансових установ та попросити шаблон договору, який підписується за обраною позикою і повний перелік умов. Як правило, співробітники банківських відділень не відмовляють клієнтам у такому проханні. Ви можете взяти роздруковану інформацію про кредит і відвідати з нею юриста. Це буде розумне рішення, оскільки правовий фахівець оцінить договір з точки зору його вигоди для позичальника. Якщо в документі є підводні камені, юрист відразу виявить їх і зверне увагу позичальника на ці місця. Якщо в проекті договору багато підводних каменів, варто відмовитися від його підписання. Зауважимо, що не варто шукати інформацію про кредити, що пропонуються в банку, на рекламних стендах, які висять у відділенні. Справа в тому, що на них публікуються, як правило, найвигідніші умови. Наприклад, можуть вказувати на рекламному постері процентну ставку від 3% річних, а при укладенні договору виявиться, що така величина відсотка доступна лише преміальним клієнтам, а для всіх інших, ставка буде мінімум в два рази вище. Ще один приклад - максимальна сума кредиту. На рекламних постерах зазвичай пишуть найбільшу суму, а коли доходить до оформлення позики, виявляється, що позичальникові є набагато менше. Наприклад, якщо на рекламному плакаті написано про кредитування готівкою до 10 тисяч доларів, в реальності може виявитися, що середньостатистичному клієнтові доступно не більше 1000 доларів.

Яку ще інформацію потрібно знати перед оформленням кредиту?

Якщо ви націлені оформити позику в банку або в мікрофінансової організації, крім детального вивчення умов, які пропонуються кредитором, потрібно подивитися і власну кредитну історію, щоб розуміти свої шанси на позитивне рішення банку або мікрофінансової організації. Зробити це нескладно. Досить перейти на сайт бюро кредитних історій і подати там заявку на отримання даних про себе. Один раз на рік - це можна зробити безкоштовно, а всі наступні рази є платними, проте сума, як правило, невелика. Подивіться, яка на даний момент у вас кредитна історія. Навіть якщо ви завжди своєчасно платили кредити і вважаєте, що історія повинна бути відмінна, не виключений той факт, що була допущена технічна помилка при передачі інформації в бюро кредитних історій або на ваше ім'я оформили кредит шахраї і він вже давно прострочений, що призвело до псування кредитної історії. З цими всіма моментами потрібно розібратися до подачі заявки в банк, в іншому випадку ви можете навіть не зрозуміти, чому кредитор дав відмову.

Поради експертів

Якщо ви плануєте оформляти кредит, постарайтеся докласти всіх зусиль, щоб знайти точну інформацію по ньому. Її потрібно уважно вивчити, краще разом з юристом, щоб розуміти наскільки буде вигідна співпраця з банком. І чи немає в умовах кредитування будь-яких підводних каменів, які можуть істотно здорожувати кредит або привести до введення санкцій з боку кредитора.