Кредитна історія і всі її нюанси + поради експертів

  1. Де перевірити свою кредитну історію в Україні
  2. 10 важливих питань про кредитну історію
  3. Поради експертів

Де перевірити свою кредитну історію в Україні

Кожен українець має право раз на рік отримати відомості про свою кредитну історію абсолютно безкоштовно. Усі наступні запити будуть коштувати 50 грн. кожен. Перевірити можна на сайті www.ubki.ua. Для авторизації досить номера телефону і дати народження. Також необхідний доступ до месенджер Viber або Telegram. Це найпростіший спосіб. Запрошення історія зберігається в вашому особистому кабінеті, ви можете перечитати її в будь-який зручний час скільки завгодно раз.

Копію кредитної історії можна отримати поштою. Для цього необхідно заповнити заяву, завірити його нотаріально і відправити копії паспорта та ідентифікаційного коду, завірені підписом. Стандартний термін розгляду - 2 дня. Можна також вибрати строкову обробку запиту, її вартість 100 грн. Документ буде доставлений кур'єром за рахунок користувача, який замовив кредитну історію.

Для чого потрібно цікавитися станом своєї історії хоча б раз на рік? Нерідкі випадки, коли кредит видається за фальшивими документами (наприклад, ви віддавали ксерокопії свого паспорта і ідентифікаційного коду для одних цілей, а в підсумку вашими даними скористався хтось інший). Перевірка кредитної історії допомагає побачити такі неправомірні дії і вчасно зреагувати.

10 важливих питань про кредитну історію

1. Якщо ви ніколи не брали кредит, але були поручителем. Чи впливає це на вашу кредитну історію?

На саму кредитну історію ваше поручительство не впливає, але якщо ваш знайомий затримує виплати, в подальшому у вас можуть виникнути труднощі з отриманням власного кредиту. Перш ніж виступати поручителем, подумайте і зважте всі ризики, адже перед законом поручитель відповідає в тому ж обсязі, що і особа, яка взяла кредит.

2. Якщо кредитна історія зіпсована, чи можна розраховувати на новий кредит/іпотеку?

Термін зберігання даних про кредитну історію - 10 років. Найпростіший спосіб - оформити новий кредит і швидко його виплатити. Найдовший спосіб - почекати, поки пройде необхідний час.

3. Чи покращиться кредитна історія, якщо погасити всі заборгованості?

Звичайно ж, погашення заборгованості позитивно впливає на кредитну історію і підвищує шанси отримати наступний кредит, проте для повного поліпшення кредитної історії необхідно час. Не варто думати, що кредитна історія стає позитивною відразу після погашення заборгованості.

4. Прострочень по кредитах не було. Чому кредитна історія зіпсована?

Таке, на жаль, трапляється. Можливі причини: кредитна історія не оновилася (необхідно переконатися, що пройшло мінімум робочих п'ять днів з моменту закриття кредиту) або карта все ще в статусі активною. Пам'ятайте, що за обслуговування картки найчастіше необхідно платити. Тому звертайте увагу на всі комісії при погашенні кредиту. Обов'язково анулюйте всі карти, якими не користуєтеся. Документи про розірвання договору обов'язково зберігайте. Через місяць-два передзвоніть в банк, щоб переконатися, що договір розірвано і заборгованості більше немає. Ще одна причина можливого псування кредитної історії - кредит, про який ви забули. Сума невелика, наприклад, страховка. Банк не завжди повідомляє про простроченнях, а сума заборгованості накопичується.

І остання можлива причина - технічна помилка співробітника банку.

5. Що робити, якщо в кредитній історії допущена помилка?

Перш за все, потрібно звернутися в бюро, в якому знаходиться кредитна історія і оскаржити. З собою візьміть паспорт, ідентифікаційний код і довідку про погашення кредиту або квитанцію про оплату. Вся інформація пересилається кредитору або банку, очікується підтвердження або спростування. Якщо ваша правота буде доведена, вам повідомлять письмово. Також можна відправити копії всіх документів поштою, проте їх необхідно завірити нотаріально.

Якщо ж вийде так, що МФО або банк наполягають на тому, що у вас є заборгованість, єдиний спосіб довести свою правоту - звернутися до суду.

6. Чи можна поліпшити кредитну історію, скориставшись послугами третіх осіб / компаній?

На жаль немає. Компанії, які пропонують подібні послуги, зазвичай є шахраями, тому що кредитна історія зберігається там, де немає доступу третім особам.

7. Що ще можна зробити з кредитною історією, щоб остаточно її не зіпсувати?

Перш за все, можна скористатися послугою контролю кредитної історії - за невелику суму на місяць ви можете бачити стан своєї заборгованості і кредитної історії в цілому. Другий варіант - "заморозка" кредитної історії за допомогою статусу "не бажаю відкривати нові кредитні договори". Таким чином ви забезпечите себе від шахраїв.

8. Чи можна взяти кредит, якщо кредитної історії ще немає?

Зазвичай банки ставляться з недовірою до клієнтів, які хочуть взяти перший кредит і при цьому не мають кредитної історії. Зазвичай вони можуть розраховувати на невеликі суми, особливо якщо не мають довідки про доходи, закордонні паспорти з візами або майна, яке підтверджувало б їх платоспроможність.

9. Як часто оновлюється кредитна історія?

Оновлення кредитної історії відбувається постійно, після кожного вашого дії: погашення кредиту, прострочення платежу, достроковий платіж і закриття кредиту, підвищення або зниження ліміту. Однак можливі затримки з оновленням до 5 робочих днів.

10. Чи потрібно перевіряти кредитну історію, якщо ви ніколи не брали кредитів?

Обов'язково! Пам'ятайте про шахраїв, які можуть скористатися вашими документами або даними, а також про людський фактор - ваш номер телефону або дані паспорта могли потрапити в договір помилково.

Поради експертів

Бути обізнаним про стан своєї кредитної історії означає мати високу фінансову свідомість. Немає нічого страшного в тому, що ви іноді затримайте чергову оплату на 1-2 дня, це ніяк не відіб'ється на кредитній історії. Затримка на довший термін чревата погіршенням кредитної історії.

Як не забувати платити за кредит вчасно? Можна встановити на своїй карті спеціальну послугу - регулярний платіж. У певний день з вашої картки буде списуватися зазначена сума, вам не потрібно буде заходити і перевіряти. Єдине, що важливо - на карті повинна бути необхідна сума з урахуванням комісії.

Якщо ваші друзі або родичі просять виступити поручителем при взятті кредиту, пам'ятайте, що це велика відповідальність, це вам будуть дзвонити з банку, а після колектори, якщо знайомі не розрахуються вчасно. Більш того, прострочення негативно позначиться на вашій кредитній історії - вам будуть відмовляти в кредитах і іпотеці.

Навіть якщо знайомі закриють кредит, ще 10 років через прострочення платежу, буде чорна пляма в вашої кредитної історії. Тому подумайте, може, варто відмовити, убезпечивши себе і свою сім'ю від потенційних проблем в майбутньому. Люди нерідко беруть кредити з примхи, нетерпіння, невміння збирати. Не варто робити своїм обов'язком то, що належить не вам.