Особливості кредитування при заставі наявного житла

Багато фінансово-кредитні установи видають кредити під заставу нерухомості. Для них це хороший варіант, оскільки в цьому випадку знижений ризик. Якщо позичальник не виплатить по якимось причинам кредит, вони можуть через суд вилучити заставне житло і продати його на аукціоні. Таким чином, фінансова установа частково відшкодовує свої збитки. Кредитування під заставу нерухомості в кожному банку відрізняється за умовами, але в середньому можна виділити певні закономірності. Наприклад, тривалість кредитування під заставу житла, як правило, не перевищує 30 років. В якості максимальної суми виступає відсоток від вартості заставного житла. Наприклад, якщо в якості забезпечення ви надаєте однокімнатну квартиру на околиці міста, ціна якої 15000 доларів, банк може видати іпотеку не більше ніж на 10-13 тисяч доларів. Відповідно, нову квартиру вам доведеться шукати в межах цієї суми. Ставка за позикою, яка видається під заставу наявного житла, як правило, нижче, ніж по позиках, що видаються без застави. Деякі банки, незважаючи на наявність заставного забезпечення, вимагають внести початковий внесок в межах 10-15%. Незважаючи на заставу, потрібно обов'язково страхувати нерухомість, яка купується в іпотеку, а також житло, яке вноситься в якості застави. Крім цього розширений поліс оформляється і щодо життя і здоров'я самого позичальника. Як правило, позики на нерухомість доступні особам з 21 року, які мають безперервний робочий стаж від 6 місяців, а загальний стаж від 12 до 36 місяців. Крім цього у них повинно бути громадянство і прописка в регіоні, де знаходиться відділення банку.

ТОП-5 питань про кредитування під заставу нерухомості

Чи можна відмовитися від кредиту?

До моменту підписання договору ви можете відмовитися від кредиту в будь-яку хвилину. Після того, як кредитний договір підписаний, ви можете відкликати своє рішення протягом 14 днів з моменту підписання (згідно Закону про захист прав споживача). Однак право на відмову неможливо здійснити, якщо ви укладали такі договори за споживчими кредитами, які:
  • забезпечені іпотечним договором
  • укладені на придбання нерухомості (зазвичай житлової)
  • укладені на покупку послуги, яка виконано до закінчення строку відкликання згоди

Чи можна погасити кредит достроково?

Звичайно, кредит можна погасити достроково. Більш того, ніяких додаткових комісій платити не доведеться. Важливий момент: якщо ви сплачуєте частину кредиту достроково, термін кредиту знижується автоматично. Також у вас є право погасити кредит раніше терміну.

Що робити, якщо позичальник помер?

На жаль, і таке трапляється. Що в такій ситуації робити? Після смерті клієнта і після надання його свідоцтва про смерть банк припинить нараховувати суми по кредиту. Відповідно до закону, спадкоємці зобов'язуються виплатити кредит, проте виплата не повинна перевищувати вартості майна, яке відходить у спадок. Якщо ж спадкоємці відмовляться, суд може накласти стягнення на майно, отримане у спадок.

Що робити, якщо житло знаходиться у спільній власності?

Такі випадки досить часто зустрічаються і якщо у вас саме такий, вам необхідно зібрати згоди всіх власників і запевнити їх нотаріально. Ці дані потрібно обов'язково надати до підписання договору. Також у нерухомого майна до моменту повного погашення заборгованості була заборона на відчуження та будь-які інші операції.

Яку нерухомість можна надати під заставу?

Для отримання необхідної суми під заставу, необхідно представити будь-яку нерухомість. Це можуть бути:
  • квартири, приватні будинки, дачі, котеджі
  • земельні ділянки
  • нежитлові приміщення (гараж, склад)
  • комерційні приміщення (офіс, торгові точки, бізнес-центри)
Заставне майно повинно знаходитися в місті укладення договору. Обов'язково приділіть особливу увагу щодо зміни процентної ставки. Банк може її змінити, причому не завжди не на вашу користь, він може її знизити. У будь-якому випадку, про будь-які зміни процентної ставки банк повідомляє в письмовому вигляді. Якщо відсоток сильно змінився, краще переукласти договір. Отримати гроші можна як готівкою, так і на карту або банківський рахунок. Вибирайте найбільш зручний спосіб для вас.

Поради експертів

Помилково вважати, що будь-яку нерухомість банк з радістю візьме в якості застави. Насправді, іпотека під заставу житла видається тільки в тому випадку, якщо квартира або будинок відповідає певним вимогам. В першу чергу, банк перевірить юридичну чистоту нерухомості, а також незаконні планування або прибудови. Житло, яке пропонується позичальником в якості заставного забезпечення не повинно фігурувати в судових розглядах. Крім цього заборонені борги за комунальні послуги.